
Jedine islam poskytuje dokonalú rovnováhu medzi človekom a prírodou, mužom a ženou. Jedine islam udržuje ľudské hodnoty, svet potrebuje islam aby prežil. Islam je jedinečným systémom, v ktorom sú všetci súdržní so slobodným prejavom a slobodnou vôľou.
Tieto riadky som si prečítala v novinách v lietadle spoločnosti Qatar airways.
Pristávali sme na letisko v Dohe, podarilo sa to na 6. pokus. Letisko v Dohe je veľmi vyťažené. Bola som dosť nervózna, keď počítač ukázal pristátie o 3 min, nachádzali sme sa od letiska 17 km. Postupne však 20, 25, 30 až 50 km, a takto to zopakoval 6 krát.
Vystúpili sme z lietadla, do očí nám nafúkal okamžite piesok. Keďže sa chystala Katarom prehnať púštna búrka prichádzajúca z Iránu, bolo pomerne chladno- len 39 stupňov. Teploty v lete dosahujú až 56.
V rukách všetci držia batožinu so žltým označením, ktorá značí, že sa nesmú pohnúť z letiska. Autobus, ktorým sa vezieme z lietadla na terminál zastaví na prvej zastávke a ohlási, aby vystúpili pasažieri s modrým označením. Chytím maminu a ťahám ju von. Hneď na nás začne kričať personál letiska, aby sme sa vrátili nazad, že máme žlté označenie. Vysvetľujem im, že nie. Že si ideme pozrieť Dohu a ukazujem im mailovú komunikáciu medzi mnou a zastúpením spoločnosti Qatar airways, kde sa dožadujem tranzitných víz a kde mi odpovedajú, že mi nezaručujú žiadne víza, ale že po prílete mám ísť na okienko prebooked hotels. Púšťajú nás teda dnu. Prídeme tam, kam máme. Zamestnanec na prepážke si vypýta pasy a letenky a do minúty nám dáva vouchery na hotel, plnú penziu, odvoz a dovoz na letisko a ukazuje nám kam si máme ísť pre vízum.
Skenujú nám oko, nechajú si jednu kópiu voucheru a my prechádzame veselo do tohto tajomného bohatého štátu. Tu je pre zaujímavosť tabuľka, ktorá ukazuje že Katar je s obrovským náskokom
najbohatšou krajinou týchto ropných majiteľov.
Nasadáme do pohodlného a dobre klimatizovaného mikrobusu a vezieme sa do hotela. Je 11:30 na obed. Ďalší let máme tesne po polnoci nasledujúceho rána. Poslíček nám vynáša veci do izby, ukazuje nám manipuláciu s kartami a elektrikou. O 5 minút nám telefonujú z recepcie, že sme srdečne pozvané k obedu. Tam sa nevieme dojesť. Bufet s vynikajúcimi arabskými dobrôtkami. Čerstvé ryby, šaláty, placky od výmyslu sveta.
Po obede nás vyzdvihuje couchsurfer, ktorého som našla týždeň pred odletom. Max sa postará o to, aby sme prežili v Dohe zaujímavé chvíle. Doha je malá. V podstate sa skladá z troch častí, downtownu, ktorý sa rozprestiera za belasým morom, v ktorom neprežije takmer nič. Pretože je nadmerne slané a veľmi teplé. Z historickej časti, plnej kaviarničiek , v ktorej nechýbajú šíše a každú jednu zdobia nádherné lampáše. A z umelého ostrova Pearl Katar.Pôvodní obyvatelia sú 100% moslimovia. Je ich okolo 300 tisíc. Prisťahovalcov je cirka 1,5 milióna. Nikdy sa nestane, aby sa domorodec rozprával s prisťahovalcom. Ich ženy sú oblečené výlučne v čiernom. Všetky sú zahalené. Niektoré majú odkryté tváre. Domorodci nepoznajú alkohol. Ten sa dá kúpiť iba v jednom jedinom obchode a aj to musí mať nákupca licenciu. Katar nepovoľuje antikoncepciu, mimomanželský sex resp. akýkoľvek fyzický kontakt je zakázaný. Žena, ktorá ochorie a nemá manžela má smolu. Chovajú sa k nej ako k zvieraťu, pokiaľ by ochorela na ženské veci bude vyhostená z krajiny.
Ako to riešia expatriati? V čase núdze ide kamarát s kamarátkou do nemocnici a na ruky si dajú rovnaký typ obrúčky. Obrúčky sa požičiavajú v tejto komunite hore dole, podľa potreby. Vtedy sa žene dostane pozornosť, neha a adekvátna zdravotná starostlivosť. Cudzinci sa chodia zabávať do púšte.
Nabalia do džípov repráky, pivá, whisky a vyrazia pod stany, kde ich nikto neruší. V Qatare sú aj také miesta, kde púšť hladkajú vlny Perzského zálivu a tak sa prisťahovalci môžu v bezpečnej vzdialenosti od moslimským regúl bezstarostne kúpať v mori a úžívať si samotu a slobodu.
Okrem výjazdov do púšte sa vo voľnom čase venujú jachtingu a potápaniu. Keď som zmienila to, že Perzský záliv nie je veľmi bohatý zrovna na ryby a živočíchy, pre potápačov je naozajstná perlička potápanie sa do ulíc prepadnutého starobylého Perzského mesta Zekreet . Už v hĺbke 6 metrov sa vznesiete uličkami a vplávate do domov perzskej architektúry.
Prečo má Katar tak veľa prisťahovalcov? Lebo má neskutočné zásoby ropy a zemného plynu, čo ho robí najbohatším štátom blízkeho východu. Katarci chodia do práce kvôli tomu, aby sa nenudili. Dostávajú každoročné zvýšenie platov až o 60%. Sú oslobodení od všetkých daní. Keď vstúpia do manželstva dostávajú od štátu pozemok plus doživotnú rentu za manželský zväzok. Nafta je v Katare lacnejšia ako voda.
Prisťahovalci majú úžasné príležitosti si dobre zarobiť a profesne rásť. Každý kto sa vypravil do Kataru na rok na dva, ostáva dlhšie a dlhšie.Vždy sa objavujú lepšie a zaujímavejšie ponuky a tak sa nikomu nechce odísť. Najlepšie platy majú Američania, Kanaďania a Libanonci. Katar je modernou krajinou v zákonoch. V porovnaní so susednou Saudskou Arábiou môžeme naozaj konštatovať, že sa jedná o benevolentný štát, ktorý v zákonoch z roka na rok odzrkadľuje progres. Cudzinci majú právo sa obliecť ako chcú, ženy môžu vybehnúť v tielkach a minisukniach.
Myslím, že Katar je krajina, ktorú by si mnohí zamilovali a mnohí by v nej nevydržali tieto obmedzenia a celkovo úplne iný životný štýl ani týždeň. Rozhodne však stojí za krátku návštevu. Jeho krása sa ukáže najmä v noci, kedy sa vám predvedie v nádherných farebných kombináciách. Silnou stránkou Dohy v porovaní s Dubajom je určite to, že Doha má historické centrum, kde sa budete cítiť ako v rozprávke Tisís a jedna noc. Poprechádzate sa do úmoru a nasajete úžasnú atmosféru.
autorka: Zora Richtárechová